CZ 85

samonabíjecí pistole

Cena za střelivo

7 Kč/ks

Cena za zapůjčení

200 Kč/hod

Atributy

  • Ráže: 9mm
  • Délka hlavně: 120
  • Max. dostřel: 250
  • Váha: 1 kg
  • Zásobník: 16
  • Země původu: Česká republika

Popis

Pistole řady CZ 85 konstrukčně vycházejí z oblíbené řady CZ 75. Mají však oboustranné ovládání pojistky a záchytu závěru. Provedení pistole CZ 85 B je opatřeno blokováním zápalníku pro zvýšení pádové bezpečnosti zbraně.

CZ 75 je samonabíjecí pistole ráže 9 mm Luger z produkce České zbrojovky Uherský Brod (CZUB). Světu byla představena v roce 1975, konstruktérem byl František Koucký. Jako předloha sloužila pistole Browning Hi-Power P35, od ní se konstrukčně liší pouze vnitřním vedením drážek závěru v těle pistole a směrem pohybu táhla spoušťové páky. Je jednou ze skupiny samonabíjecích pistolí Wonder Nine. CZ 75 používá uzamčený závěr typu Browning s uzamykacími žebry před nábojovou komorou. U zbraně je docíleno poměrně nízkého zdvihu při výstřelu díky poměrně nízko situované ose hlavně. Většina modelů má možnost jednočinné střelby (single action) nebo dvojčinné střelby (double action). Některé modely jako např. CZ 75BD nebo CZ 75D jsou místo manuální pojistky vybaveny vypouštěním kohoutu (označení D znamená „decock“ – vypouštění kohoutu). Značení CZ 75B se začalo používat začátkem 90. let z důvodu zavedení nového bezpečnostního prvku – blokace úderníku, jejímž konstruktérem byl Ing. Václav Polanský. Blokace zvýšila bezpečnost používání této zbraně s nábojem v komoře při případném pádu na zem.

Pistolí je vyzbrojeno množství ozbrojených složek na celém světě. Není žádným tajemstvím, že po Coltu 1911 se jedná o druhou nejvíce kopírovanou pistoli (také z důvodu nedostatečné patentové ochrany).

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/CZ_75