Tokarev

samonabíjecí pistole

Cena za střelivo

10 Kč/ks

Cena za zapůjčení

200 Kč/hod

Atributy

  • Ráže: 7,62x25
  • Délka hlavně: 116
  • Max. dostřel: 800
  • Váha: 0,83 kg
  • Zásobník: 8
  • Země původu: SSSR

Popis

Tulský Tokarev vz. 1933 (TT 33, rusky 7,62-мм самозарядный пистолет Токарева образца 1930 года, 7,62 mm Samozarjadnyj Pistolet Tokareva obrazca 1930 goda) byl první samonabíjecí pistolí přijatou do výzbroje Rudé armády a užívanou ve významnějším množství. Používán byl především důstojnickým sborem, vojenskou policií a v určité míře také tankisty či letci.

Zbraň se nápadně podobá americkému Coltu, z něhož ve velké míře vychází, byť vnitřní mechanismus doznal řady změn. Jelikož byla povrchová úprava (vzhledem k válce) dosti zanedbávána působí téměř všechny kusy hrubším dojmem. Zbraně předválečné a poválečné produkce (pouze nepatrné množství v porovnání s válečnou produkcí) jsou výrazně lépe zpracovány, přesto se nemohou rovnat povrchovou úpravou zbraním z jiných států světa (výjimkou je snad pouze 94 Šiki Kendžu). Jedná se o odolnou zbraň. Odolností a spolehlivostí značně převyšuje téměř všechny zbraně 20. století a i na dnešní poměry je dosti spolehlivá.

Používá sovětský náboj 7,62 × 25 mm Tokarev: z pistolové hlavně 120mm energie 630Joule (z 2krát delší samopalové cca. 900Joule), což je nejvíce z běžných armádních pistolových nábojů: více nežli 9para Wehrmachtu, více nežli .45ACP US Army. Vzhledem k malému průřezu projektilu: průbojnost je nejvyšší z běžných pistolových střel: probije i většinu dnešních neprůstřelných vest (spolehlivě do kategorie III), spolehlivě i na velkou vzdálenost probije i standardní kevlarovou helmu US Army – jako jediný mezi běžnými pistolovými náboji. Svou charakteristikou (tj.: přebytkem kinetické energie) patří tento náboj spíše mezi karabinové náboje. Zajímavostí je, že pistole nemá pojistku, což je u střelné zbraně velmi neobvyklé. I přes skutečnost, že na pistoli pojistka jako samostatná součástka není, zajištění zbraně se dá provést nastavením kohoutu do pojistné polohy.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/TT-33